Vyhľadať
Close this search box.

Centrálny vysávač

Bývanie v súlade s najmodernejšími trendmi, si okrem iného vyžaduje udržiavať v domácnosti čisté a hygienické prostredie bez zbytočnej driny. Ideálnym riešením pre dosiahnutie tohto cieľa je centrálny vysávač.

  • bezprašné vysávanie bez vírenia prachov 
  • široký sortiment príslušenstva
  • komfortné vysávanie
  • vysoký výkon

Možnosti centrálnych vysávačov nezostávajú iba pri vysávaní bežných suchých nečistôt – bez problémov si dokážu poradiť aj s vysávaním vody.

Základom je štandardný centrálny vysávačový systém určený na suché vysávanie, rozšírený o špeciálnu separačnú nádobu určenú na zachytávanie vysávanej vody. Táto separačná nádoba je pripojená k centrálnemu vysávačovému systému prostredníctvom sacej zásuvky v mieste vysávania. Jej hlavná úloha spočíva v zabránení vniknutia vysávanej vody do štandardnej sacej hadice a potrubného rozvodu.

Veľkou prednosťou tohto systému je jeho jednoduchosť a praktickosť spočívajúca v jednoduchom vyliatí vody zo separačnej nádoby, po skončení vysávania. Centrálne vysávače ENKE tak dokážu vyriešiť nielen drobné nehody s vodou v kuchyni, ale napr. aj vytečenú vodu z pokazenej práčky, umývadla a pod.

Ponuka centrálnych vysávačov

Profesionálne riešenie

Centrálny vysávačový systém od dcérskej spoločnosti IPC SotecoENKE Air technologies je schopný poskytnúť konečnému užívateľovi vysoký komfort a účinnosť pri zabezpečení zdravého prostredia bez znečistenia a súčasne poskytuje prevenciu proti cirkulácii škodlivých mikro-prachov vo vzduchu.

Tento systém vysávania je charakteristický svojím jednoduchým použitím, komfortom ovládania a tichosťou svojej prevádzky. Je určený pre všetky druhy budov a obydlí a jeho použitie uľahčuje a zjednodušuje život všetkým, ktorý v nich bývajú.

Centrálne vysávače ponúkajú extrémne vysoký výkon pri minimálnych rozmeroch sacieho agregátu, či už pre obytné budovy alebo priemyselné priestory a výrazne znižujú čas potrebný na vysávanie.

centrálny vysávač

Princíp fungovania centrálneho vysávania

Centrom celého centrálneho vysávačového systému je sací agregát vybavený kvalitným a účinným filtračným systémom. Sací agregát sa spravidla umiestni do technickej časti domu (pivnica, garáž, predsieň, skladovacia miestnosť a pod.).

Centrálny vysávač sa pomocou hadicových spojok napojí na centrálny potrubný rozvod, inštalovaný v stenách a podlahách domu.

Na pevne nainštalovaný centrálny potrubný rozvod nadväzujú v jednotlivých miestnostiach strategicky rozmiestnené vysávačové zásuvky. V zásuvkách sú kontakty bezpečného napätia 24 V, ktoré v okamihu zasunutia koncovky mobilnej vysávačovej hadice (dĺžka 7 – 12 m) zapnú a uvedú do prevádzky centrálny vysávač. Sacia hadica môže byť vybavená špeciálnou rukoväťou s vypínačom, ktorý umožňuje vypnúť centrálny vysávač z ktoréhokoľvek miesta v dome.

Vysávaný vzduch zachytený filtrami centrálneho vysávača padá do zásobníku (prípadne filtračného vrecka – v závislosti od typu zvoleného filtra) s kapacitou 20 – 30 litrov. Vyčistený a prefiltrovaný vzduch sa odvádza výfukovým potrubím do ovzdušia mimo obytného priestoru.

princíp centrálneho vysávača

Je veľmi dôležité, aby bol potrubný rozvod navrhnutý a zhotovený podľa noriem a vyrobený z kvalitných materiálov.

Centrálny potrubný rozvod je vyrobený z kvalitného termoplastu (polyvinylchlorid ) o priemere potrubia 50 mm a hrúbke steny 2.14 mm.

Pri výrobe sacieho potrubia je pre zlepšenie jeho fyzikálnych vlastností pridávané zmäkčovadlo, ktoré zmenší krehkosť a súčasne plnivo pre zvýšenie húževnatosti a odolnosti proti oderom. Chemickou úpravou je zvyšovaná vodivosť sacieho potrubia a veľmi dobre odvádzaný statický náboj (antistatická úprava). Kvalita tohto sacieho potrubia dosahuje veľmi vysokú – svetovú úroveň.

Bezprašné vysávanie bez vírenia prachov v prostredí

Jedným z najväčších problémov súčasnosti, ktoré nás trápia sú rôzne typy alergií. Podľa najnovších štúdií trpí 25-40 % všeobecnej populácie nejakou formou alergie. Do roku 2025 bude každý druhý Európan trpieť nejakou formou alergie.

Jedným z najčastejších alergénov vyskytujúcich sa v domácnostich je (okrem roztočov a alergénov zo zvierat a pod.) prach. Vyskytujú sa v ňom rôzne škodlivé anorganické látky, ako aj mikroorganizmy, ktoré majú zlý vplyv na ľudský organizmus.

Prach sa okolo nás vyskytuje prakticky všade. Záleží len na nás ako a akým spôsobom ho odstránime. Hlavným problémom vznikajúcim pri vysávaní klasickým (mobilným) domácim vysávačom je veľké vírenie vzduchu (prachu) spôsobené tým, že nasávaný vzduch sa pri mobilnom vysávači po prechode cez filter (často nedokonalý) vracia späť do interiéru vysávanej miestnosti. Prúdom vyfukovaného a častokrát nedokonale vyfiltrovaného vzduchu dochádza k veľkému prúdeniu vzduchu v miestnosti a následnému víreniu prachu, ktorý sa po skončení vysávania opätovne usádza v interiéri.

Pri tomto tradičnom spôsobe vysávanie vzniká aj ďalší sekundárny „problém“ – hlučnosť vysávača.

Ideálnym riešením, ktoré naviac uľahčí prácu pri samotnom vysávaní je centrálny vysávač.

logo fispo clean
logo fispo clean